20 Eylül 2017 Kitap

Okuma Alışkanlığı

Konu okuma olunca “okumayı alışkanlık haline getirenler” ve sadece ‘okumaları söylendiği için zorla okuyanlar’ olarak ayırabiliriz insanları.

Bir de; çeşitli bahanelere sığınıp bir türlü okumaya zaman yaratamayanlar var tabii! Okumayı günlük bir alışkanlık haline getirdiğinizde tam bir kitap kurduna dönüştüğünüzü göreceksiniz!

KİTAP SEÇİMİ

Öncelikle sevdiğiniz konuları içeren kitaplar okuyunuz. Sevmediğiniz şeyleri okumaya çalışarak kendinizi zorlamayınız Okuma alışkanlığı kazanma sürecinde çok kalın kitaplar tercih etmeniz önerilmez.

Yazım dili ağır kitaplar seçmeyiniz. Eski ve yabancı kelimeler içeren zihninizi karmaşaya sokacak, anlaşılması zor kitaplardan kaçınınız. Bu sizi baskı altına sokabilir ve vazgeçmeniz için bahane üretmenize sebep olur!

Arkadaşlarınızın önerdiği ve ballandırarak anlattığı kitaplar onların okuma alışkanlığına ve sevdiği tarzlara hitap ettiğinden, bu gibi durumlarda bir etki altında kalmayınız.

OKUMA RİTMİ

Okumaya karar verdiğinizde kendinize hedefler koyun ve bir gün olsun ritminizi bozmayınız. Örneğin: Kendinize günlük 15 dakikalık bir okumahedefi belirlediniz. Sakın bunu birer gün arayla arttırıp eksiltmeye kalkmayınız.

Ne okuyacağınıza karar verdiniz. Şimdi sıra, günde 15 dakikanızı sadece okuyarak geçirmeye geldi… Bu 15 dakika boyunca tamamen kitaba odaklanın, başka hiçbir şeyle ilgilenmeyin. 15 dakika sonra kitabı kapatıp başka şeylerle ilgilenebilirsiniz. Bunu her gün tekrarlayın. Alışkanlık haline getirin.

Okuma alışkanlığı kazanmaya inandığınızda, zamanla 15 dakikayı günde 20-30 dakikaya çıkarın.

SIKILDIYSANIZ ARA VERİN

Başladığınız kitaba bir türlü odaklanamıyorsanız, sıkılıyorsanız veya devam edemeyecek gibi bir hissiyatınız varsa sakın kendinizi sıkmayın ve korkmayın! Bu gayet normal. Bir kitaba başladıysanız ve sizi sıktıysa bitirmek zorunda değilsiniz. Konusu size hitap etmeyebilir ve/veya yazım dili ağır olabilir.

Hiç kimse her başladığı kitabı bitiremez. ‘İlla bitireceğim’ diye şartlanmayın. Demek ki okumaya çalıştığınız kitap size göre değilmiş. Hemen yeni bir kitaba başlayın 🙂

OKUDUĞUNUZ KİTABI DUYURUN

Sosyal medya hesaplarınızdan okuduğunuz kitabı paylaşın. Facebook durumunuzu ‘kitap okuyor’ olarak değiştirebilir, okuduğunuz roman hakkında bir-iki cümle yazarak arkadaşlarınızla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Okuduğunuz kitapla ilgili konuşmak sizi motive eder.

KİTAPLARINIZA BAĞLANIN

Okuduğunuz kitabı yanınızda bulundurmaya gayret gösterin. Gün içinde işiniz okulunuz  yoğunluğunuz sizi kitap okumaktan alıkoyabilir. Hiç okuma fırsatınız olmasa bile kitabın ulaşılabilir kadar yakında olması iyi hissettirir.

Alışkanlık kazandıkça yolda otobüste vs. boş kaldığınız zamanlarda okumak isteyeceksiniz.

KİTAP İÇİNDE KARAKTER VE FİGÜRLERİ SEÇİN

Okuduğunuz kitabın içerisinde ki karakterlerin davranış biçimleri, kurduğu cümleler hatta hikâyenin içinde yer alan eşyaları kullanarak motive olabilirsiniz. Bunu çevremizdeki arkadaşlarımızın izlediği dizilerden etkilenerek hareket ettiklerini görmekteyiz.

TAKİP EDİN

Ne okuyacağınıza karar vermeden önce eleştirilere bir göz atınız. Günümüzde birçok web sitesinde kitap eleştirileri bulabilirsiniz.

Ayrıca gazete dergi gibi Kültür Sanat alanında yayın yapan birçok yayın organında yeni çıkan kitap önerileri ve kitap eleştirilerine de yer verilmektedir.

Bu gibi yayınları takip ederek kitaplar hakkında bilgi sahibi olabilir ve tercihlerinizi buna göre belirleyebilirsiniz. Kendinize ‘okuma listeleri’ oluşturun. Bu listeye sadık kalın.

İyi bir kitap, iyi bir okuma deneyimi sunar. Gün geçtikçe ve okuma alışkanlığınız oturdukça okumaktan daha çok zevk alacağınızı unutmayın.

Okumanın başka bir alternatifi yoktur. Filmi çıksın izleriz diye düşünenler okumanın tadına varamayanlardır. Okumanın yerini hiçbir aktivite tutamaz.

Asla vazgeçmeyin!

Yorum yazın

9
10
9
Kategori
Yazı
Yorum
Profile

Yunus Yoğurtçu

Çok kalabalık bir şehirde yaşıyorum. Tarihi dokusu ve dünya üzerindeki konumuyla insanın sınırlarını zorlayan bir şehir >>