2 Temmuz 2017 Fotoğrafçılık

Bir Anı

2008 Yılının başlarıydı.  Facebook Twitter vs sosyal ağlar henüz Türkiye’de aktif değildi. Fotoğraf paylaşım siteleri vardı. Bende bunlardan bir kaçına üye olmuştum.

Fotoğrafa ciddi ciddi yorumlar yapılır puanlar verilirdi. Zaman zaman yorumlar bir ders niteliğinde olurdu. Hoca diyebileceğimiz kişiler yada bizden biraz daha iyi bilen kişiler eleştirilerini takdirlerini ifade ederlerdi. Fotoğraf sahibi de onlara teşekkür eder yapılan yorumlardan kendine pay biçerek fotoğraf gelişimine olumlu katkılar sağlardı.

Anı

Günlerden bir gün sabahın erken saatlerinde kalkıp Ortaköy’e gittim. Yeni aldığım Canon Powershot S5is makinemle güzel boğaz manzarası ve Büyük Mecidiye Camisini fotoğraflarını çekip eve geri döndüm.

Fotoğraf sitesine yüklediğimde Mehmet Bey isimli usta bir fotoğrafçı fotoğrafıma bir yorum yaptı. ” Fotoğrafın ufuk çizgisi yamuk” Ben zaten sıfır acemiyim 🙂 Photoshop veya benzeri programların varlığından dahi haberim yok.

Kalktım apar topar tekrar  Ortaköy’e gittim. Anladığım kadarıyla fotoğrafı çekip koşa koşa eve geldim. Hemen siteye yükledim ve beklemeye geçtim. Yorum yapan kişinin online olup olmadığını bir daha ne zaman o siteye girip girmeyeceğini bilemiyorsunuz ki 🙂 Şanslı günümdeyim diyebiliriz.

Mehmet Bey fotoğrafıma tekrar yorum yaptı “Kadraj düzgün fakat minarenin üstten ucu kesik” Ben tekrar kalkıp Ortaköy’ün yollarına koyuldum. Akşamüstü saatlerinde Ortaköy’e varıp birkaç kare daha çektikten sonra eve geri döndüm. İnşallah Mehmet Bey gitmemiştir diye içimden ne dualar ediyorum. Hemen fotoğrafı yükledim. Ama Mehmet Bey yoktu. Çok geçmedi akşam saatlerinde baktım ki fotoğrafıma “Bak deli kanlı işte bu olmuş” yazmış 🙂 Sevincimden içim içime sığmamıştı 🙂

Bu günlere güzel bir anı olarak kalan yaşanılmış bu hikayeyi sizlerle paylaşmak istedim. Fotoğraf çekmeye yeni başlayan arkadaşlara “Tahammül” ve “Heyecan” konusunda bir örnek olsun.

19 Mayıs 2008 Pazartesi

Yorum yazın

9
5
9
Kategori
Yazı
Yorum
Profile

Yunus Yoğurtçu

Çok kalabalık bir şehirde yaşıyorum. Tarihi dokusu ve dünya üzerindeki konumuyla insanın sınırlarını zorlayan bir şehir >>